Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

Wiersz polski. Zarys historyczny

Wiersz polski. Zarys historyczny

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Literaturoznawstwo

Wydanie

  • Wrocław 2001
  • Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej
  • s. 430, [4]
  • tekt. lakier., niew. otarcia okł., 21 cm.

Seria

Monografie FNP

Komentarz

Jest to pierwsza pełna historia polskiej wersyfikacji napisana w oparciu o współczesne prace badawcze z tego zakresu ( w tym liczne prace autorki ). Charakterystyką sposobów wierszowania rozpoczyna autorka od twórczości okresu przedpiśmiennego, a kończy na poezji lat ostatnich. Ewolucję form wierszowych przedstawia poprzez ich występowanie u najwybitniejszych twórców polskiej literatury, ukazując także wpływ wiersza na warstwę stylistyczną i znaczeniową utworów, jego udział w kształtowaniu gatunków i szerzej - poetyk historycznych.
W każdym z 9 rozdziałów książki omówione zostały stosowane w danej epoce rodzaje wiersza, strofy i rymu (wraz z instrumentacją dźwiękową ) oraz relacje, jakie zachodzą między budową wierszową a językowym - szczególnie składniowym - ukształtowaniem utworu poetyckiego. Wiele miejsca poświęcono kulturowym uwarunkowaniom wyboru form wierszowych przez poetów oraz ocenie tych wyborów i ich realizacji zawartej w tzw. świadomości sformułowanej - wypowiedziach teoretyków, krytyków literackich i samych poetów.
Książka przeznaczona jest zarówno dla badaczy literatury, jak dla nauczycieli, studentów i w ogóle dla ludzi interesujących się wierszem. Nie ma w niej więc tak obciążających nieraz prace o wersyfikacji tabel, wykazów, statystyk czy specjalistycznych terminów. Wywody autorki zilustrowane zostały licznymi cytatami z utworów poetyckich. Cenne uzupełnienie stanowi indeks struktur metrycznych i typów wiersza niemetrycznego oraz indeks autorów i utworów cytowanych.

Cena

48 PLN

Jak zamówić

Aktualnie zamówienia można składać tylko telefonicznie: +48 22 826 7323 lub przez email: [email protected]


Negocjuj cenę

Chcesz negocjować cenę tej pozycji?
Otwórz chat (w prawym dolny rogu strony gdy jesteśmy Online) i złóż swoją ofertę.