Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

Tryumf śmierci. Antropologia żałoby

Tryumf śmierci. Antropologia żałoby

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Religioznawstwo | Antropologia

Opracowanie

Przekład zbiorowy; red. naukowa M. Woźniak.

Wydanie

  • Kraków 2006
  • Universitas
  • s. 385, czarno-białe ilustr. w tekście
  • karton lakier., 24 cm.

Komentarz

Bogaty przegląd świadectw żałoby pochodzących z najróżniejszych kultur: od prymitywnych społeczności pozbawionych pisma do świata współczesnego; czytelnik znajdzie w niej rekonstrukcję i interpretację technik opłakiwania, pełniących fundamentalną rolę w zapewnieniu ciągłości historii i w przekształceniu fizjologicznego zetknięcia ze śmiercią w dalekie i uspokajające wspomnienie. Zetknięcie się z bezlitosnym, fizjologicznym zdarzeniem śmierci jest traumatycznym, dezintegrującym doświadczeniem zarówno dla jednostki, jak i dla całej społeczności. Reaguje się na nie serią zachowań o znaczeniu symbolicznym, wyrażających solidarność ze zmarłym i zanegowanie jego odejścia.
Z tego punktu widzenia, żałoba, we wszystkich swych odmianach kulturowych i historycznych, jawi się jako uniwersalny wyraz cierpienia i staje się rytualnym i tradycyjnym systemem, dzięki któremu człowiek i społeczność mogą przezwyciężyć ból utraty i odzyskać zachwiane poczucie bezpieczeństwa egzystencji.
Dlatego też żałoba nie tyle odzwierciedla frustrację wynikającą ze straty, ile staje się systemem rytuałów, dzięki którym tryumfuje się nad śmiercią i odzyskuje spokój i radość życia.


Zawiera także bibliografię oraz indeks osobowy.

Cena

129 PLN

Jak zamówić

Aktualnie zamówienia można składać tylko telefonicznie: +48 22 826 7323 lub przez email: [email protected]


Negocjuj cenę

Chcesz negocjować cenę tej pozycji?
Otwórz chat (w prawym dolny rogu strony gdy jesteśmy Online) i złóż swoją ofertę.