Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

[rycina, 1840] Galerie gothique a Willanow
[Galeria gotycka w Wilanowie]

[rycina, 1840] Galerie gothique a Willanow [Galeria gotycka w Wilanowie]

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Ryciny | Stare mapy, widoki miast | Varsawiana | Warszawa i okolice (widoki, plany)

Wydanie

  • [Paryż, 1840]
  • Publie par Furne
  • staloryt na karcie o wym. 13 x 21 cm.
  • passepartout 24 x 30 cm.

Komentarz

Rycina z monografii dziejów Polski autorstwa znanego działacza emigracyjnego, Karola Forstera (1800-1879) pt. "Pologne". Sygnatury: Vormser del, Lemaitre direxit.

Galeria gotycka powstała w Wilanowie przy północnym skrzydle pałacu z zamiarem umieszczenia w niej kolekcji malarstwa z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego (1755-1821), który stał się właścicielem pałacu dzięki małżeństwu z Aleksandrą z Lubomirskich. Dziś nie ma po niej śladu, została rozebrana w połowie XIX wieku. Pałac wilanowski zawdzięcza Potockiemu podniesienie ze zniszczeń czasu insurekcji kościuszkowskiej. Już w r. 1800 donosił on o odnowieniu pałacu, a w 1805 r. otworzył go dla publiczności, tworząc jedno z pierwszych muzeów na ziemiach polskich, jedyne działające nieprzerwanie do dziś. Muzeum było darem dla obywateli nieistniejącego po rozbiorach kraju, którzy dzięki temu gestowi pro publico bono mogli obcować z historią i poznawać kulturę europejską na najlepszych artystycznych przykładach. Kolekcja Potockiego obejmowała wspaniałe obrazy, wśród nich konny portret fundatora namalowany przez Jacquesa Louisa Davida, cenne rzeźby, a także zespół greckich waz o wyjątkowej wartości i dzieła sztuki użytkowej z Chin i Japonii.


Negocjuj cenę

Jesteś zainteresowany tym przedmiotem?
Kontakt: tel. 228267323, +48501631411, [email protected]