Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

Orbis Sensualium Pictus Renovatus.
Die Erneuerte Sichtbare Welt.
Il Mondo Visibile (Rinovato).
Le Monde Visible (Renouvelle).

[Świat zmysłowy w obrazach]

[Wydanie w czterech językach: niemiecko-łacińsko-włosko-francuskie]

Orbis Sensualium Pictus Renovatus.Die Erneuerte Sichtbare Welt.Il Mondo Visibile (Rinovato).Le Monde Visible (Renouvelle).[Świat zmysłowy w obrazach][Wydanie w czterech językach: niemiecko-łacińsko-włosko-francuskie]

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Starodruki | Książki z grafiką | Książki z grafiką

Wydanie

  • Nurnberg 1746
  • Endters
  • brak karty tytułowej, s. [42], 604, [298], indeks w czterech językach po tekście w układzie dwuszpaltowym, liczne drzeworyty w tekście, liczne ozdobne winietki w drzeworycie, barwione obcięcia, tekst w układzie dwuszpaltowym, kilka pierwszych k. naddartych i zabrudz. w górnym narożu, ubytek śr. części str. 17-18 o wym. 1,5 x 2,5 cm z ubytkiem tekstu, naddarcie str. 45-46 na dł. 3 cm, poluzowane pierwsze 12 str., zabrązowienia pap. i zabrudz. marginesów
  • skóra z epoki, szyldzik z tłocz. i złoc. napisem, grzb. nieco poluzowany od bloku, lekko poluzowany blok, niew. ślady perforacji po owadach na licu opr., otarcia brzegów opr., zabrudz. opr., 18 cm.

Komentarz

Zawiera po tekście:

Index titulorum
Worter Register
Tavola delle parole italiane
Table francoise des titres


Pierwsza europejska czytanka obrazkowa opracowana na potrzeby nauczania dzieci, stanowiąca kluczową część monumentalnego projektu Comeniusa tzw. "Wielkiej Dydaktyki".

Na "Orbis Pictus" składa się 150 rozdziałów poświęconych różnym gałęziom wiedzy, mającym przybliżyć dzieciom świat zjawisk. Dzieło zostało wydane pierwotnie w Norymberdze w 1658 r. (wersja łacińsko-niemiecka). Szybko zyskało tak wielkie uznanie, że pojawiło się ponad dwieście jego edycji w kilkunastu językach.

"Orbis Pictus" wykorzystywano także w polskich szkołach od drugiej połowy XVIII wieku w okrojonej wersji, ponieważ edycje Zakonu Pijarów nie posiadały ilustracji.

W 1770 r. na wniosek księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego (komendanta Szkoły Rycerskiej i działacza KEN) księgarz królewski Michał Gröll przygotował skład wydania warszawsko-norymberskiego (łacińsko-polsko-francusko-niemieckiego). Zawierało ono ilustracje drzeworytowe powstałe przy wykorzystaniu "klocków" oficyny wydawniczej Endterów.

Oświeceniowego "retuszu" dzieła Jana Amosa Komeńskiego dokonał Jerzy Samuel Bandtkie - dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

Po raz ostatni pełne polskie wydanie (łacińsko-polsko-francusko-niemieckie) ukazało się we Wrocławiu w 1818 r. w oficynie Wilhelma Bogumiła Korna.

Cena

3450 PLN

Jak zamówić

Aktualnie zamówienia można składać tylko telefonicznie: +48 22 826 7323 lub przez email: [email protected]


Negocjuj cenę

Chcesz negocjować cenę tej pozycji?
Otwórz chat (w prawym dolny rogu strony gdy jesteśmy Online) i złóż swoją ofertę.