0,00 zł

[SOLIKOWSKI Jan Dymitr]

Idea Apocaliptica Seu Apocalipsis Stanislai Orechovii, In qua Facies perturbatae et afflictae Reipublicae ejusque restaurandae ratio. Repraesentatur

Aktualnie brak na półce
DOSTĘPNY: 0 egz.


ZOBACZ KATALOGI, DO KTÓRYCH NALEŻY TA POZYCJA


OPRACOWANIE


Ex Recognitione Blasii Lipowskii.

WYDANIE


Cracoviae 1660

Typogr(aphica) Viduae et Haeredum Fr. Cezary S.R.M. Typ.

s. 93, [1], 1 ryc. (drzeworyt) przed s. tyt., ozdobniki i finaliki (drzeworyty)

opr. brosz. oklejana papierem marmoryzowanym., ubytki pap. na grzbiecie, 12 cm.

KOMENTARZ


Estreicher t. 29, s. 38. Kartę tytułową stanowi drzeworyt, przedstawiający ulicę; po jej lewej stronie widać nędzne domy i napis nad nimi „Domus Reipublicae”, po prawej wspaniałe pałace nad nimi napis „Domus Privatae". Rycina ta jest jednak wspomniana przez Karola Estreichera dopiero przy edycji warszawskiej z roku 1696, wydanej w 8 ce! Przy oferowanej edycji o rycinie w 12ce autor ten w ogóle nie wspomina. Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z nieznanym dotąd wariantem edytorskim, lub też, być może, w jedynym znanym egzemplarzu. W zbiorach publicznych Ossolineum ta rycina nie zachowała się.
Dedykacja dla Jerzego Bogusława i Jana Piotra Pawła Fredrów synów kasztelana lwowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredry przez Błażeja Lipowskiego. Edytorem był ks. Jan Dymitr Solikowski (1539-1603), sekretarz królewski, kanonik włocławski i arcybiskup lwowski. Dzieło nawołujące do poprawy Rzeczpospolitej inspirowane ideami Stanisława Okszyc Orzechowskiego (1513-1566), wyrażonymi w jego dziele „Apocalipsis” wydanego drukiem po raz pierwszy w 1630 roku. Przekład polski, ukazał się pod tytułem: „Sen na Jawie Albo Widowisko. Stanisława Orzechowskiego, w którym; Postawa zamieszaney i uciemieżoney Rzeczypospolitey, tudzież naprawienia iey sposób okazuie się”. Druk ten natchnął w XVIII wieku Hugona Kołłątaja do napisania pisma p. t. „Tron dla próżnej powagi, Ślachta do poddaństwa". Jest to alegoria wypadków poprzedzających sejm 4-letni. Dochodzi do przymierza z Prusami. W „uwiadomieniu” jest podana informacja, jakoby to był rzekomo stary rękopis „Sulikowskiego sławnego Widowiskiem Orzechowskiego”.
Otarcia oprawy i stare wpisy biblioteczne kredką. Stan dobry. Rzadkie.

Wszelkie prawa zastrzezone. Antykwariat Galeria Atticus - Juliusz Klosinsk