Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

Produkt aktualnie niedostępny

[drzeworyt, lata 30-te] [akt]

[drzeworyt, lata 30-te] [akt]

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Grafika artystyczna | Propozycje Na Prezent

Wydanie

  • Otwock [lata 1930-te]
  • barwny drzeworyt o wym. 23,5 x 12,5 cm., na bibule o wym. 31 x 21 cm.
  • passepartout 38,5 x 26 cm.

Komentarz

Sygn. ołówkiem w prawym dolnym rogu "J.R. Giedroyć".
Janina Róża Giedroyć - Wawrzynowicz (1902-1995), urodzona w Warszawie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, studiowała pod kierunkiem Władysława Skoczylasa i Edmunda Bartłomiejczyka. W latach międzywojennych uczestniczyła w konkursach graficznych uzyskując nagrody, eksponowała swoje prace na salonach Instytutu Propagandy Sztuki, na obu Międzynarodowych Wystawach Drzeworytów w Warszawie (1933, 1936) a także na międzynarodowych wystawach za granicą - we Florencji, Mediolanie, Bolonii, Turynie, Marsylii, Paryżu i Chicago. Indywidualną wystawę prac zaprezentowała w 1935 roku w Otwocku, gdzie wówczas mieszkała. W 1932 roku artystka uzyskała nowe efekty graficzne przez zastosowanie w drzeworycie białego druku na czarnym papierze, co przyniosło jej uznanie w prasie francuskiej i włoskiej. W 1933 podjęła pracę w szkolnictwie prowadząc w Warszawie tkalnię (projektowanie i tkanie kilimów).

Po wojnie uprawiała głównie malarstwo i rysunek, uczestniczyła w wielu wystawach w kraju, miała też wystawę indywidualną w Londynie. Jej dorobek artystyczny, który uległ częściowej zagładzie w czasie Powstania Warszawskiego, liczy obecnie ponad 700 prac.

Przepraszamy, aktualnie brak na półce