Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne

Aktualnie brak na półce

GIEDROYĆ-WAWRZYNOWICZ Janina Róża (1902-1995)
[drzeworyt, lata 30-te] Półeczka

[drzeworyt, lata 30-te] Półeczka


Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Grafika artystyczna | Sztuka | Sztuka polska

Wydanie

  • Otwock [b.r., lata 30-te]
  • drzeworyt barwny o wym. 11,5 x 7,5 cm, na bibule o wym. 17 x 12 cm.
  • podlepiony do karty o wym. 35,5 x 25 cm.

Komentarz

Sygnowana ołówkiem w dolnym rogu "J.R. Giedroyć-Wawrzynowicz".


Janina Róża Giedroyć - Wawrzynowicz (1902-1995), urodzona w Warszawie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, studiowała pod kierunkiem Władysława Skoczylasa i Edmunda Bartłomiejczyka. W latach międzywojennych uczestniczyła w konkursach graficznych uzyskując nagrody, eksponowała swoje prace na salonach Instytutu Propagandy Sztuki, na obu Międzynarodowych Wystawach Drzeworytów w Warszawie (1933, 1936)a także na międzynarodowych wystawach za granicą - we Florencji, Mediolanie, Bolonii, Turynie, Marsylii, Paryżu i Chicago. Indywidualną wystawę prac zaprezentowała w 1935 roku w Otwocku, gdzie wówczas mieszkała. W 1932 roku artystka uzyskała nowe efekty graficzne przez zastosowanie w drzeworycie białego druku na czarnym papierze, co przyniosło jej uznanie w prasie francuskiej i włoskiej. W 1933 podjęła pracę w szkolnictwie prowadząc w Warszawie tkalnię (projektowanie i tkanie kilimów).

Po wojnie uprawiała głównie malarstwo i rysunek, uczestniczyła w wielu wystawach w kraju, miała też wystawę indywidualną w Londynie. Jej dorobek artystyczny, który uległ częściowej zagładzie w czasie Powstania Warszawskiego, liczy obecnie ponad 700 prac.

Przepraszamy, aktualnie brak na półceZarezerwuj tę pozycję

Jeżeli książka pojawi się znowu w naszej ofercie, poinforumujemy Cię o tym.

Uwagi:
Data ważności:
Imię i nazwisko:
Telefon:
Adres e-mail: