Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

Produkt aktualnie niedostępny

[rycina, ok. 1839] Elections des Rois de Pologne a Vola pres de Varsovie [elekcja na Woli pod Warszawą]

[rycina, ok. 1839] Elections des Rois de Pologne a Vola pres de Varsovie [elekcja na Woli pod Warszawą]

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Stare mapy, widoki miast | Ryciny | Warszawa i okolice (widoki, plany)

Wydanie

  • [Paryż, ok. 1839]
  • Au Bureau Central
  • staloryt z akwafortą, wym. karty 17,5 x 27 cm., niew. ślady zawilgocenia marginesów
  • passepartout 29 x 35 cm.

Komentarz

Rycina przedstawia widok wolnej elekcji na Woli z panoramą Warszawy w tle. Ciekawa scena rodzajowa. Pochodzi z dzieła Leonarda Chodźki "La Pologne historique...". Sygnowana na płycie l.d.: A. Piliński del. et sculp.

Pole Elekcyjne na Woli to obecnie teren znajdujący się w obrębie osiedla Koło, częściowo Młynowa i Powązek. Dawne pole elekcyjne rozciągało się pomiędzy ulicami: Obozową - Ostroroga - Płocką, a wydarzenia te upamiętnia nazwa ulicy Elekcyjnej oraz Kolumna Electio Viritim, zlokalizowana u zbiegu ulic Ostroroga i Obozowej. Nazwa Koło też nie jest przypadkowa - ma ona upamiętniać Koło Rycerskie - czyli miejsce gdzie stawało zgromadzenie posłów ziemskich.

Leonard Borejko Chodźko herbu Kościesza (ur. 1800 w Oborku w powiecie oszmiańskim – zm. 12 marca 1871 w Poitiers) – polski historyk, geograf, kartograf, archiwista, wydawca i działacz emigracyjny. Był synem Ludwika, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i Walerii z Dederków. Kształcił się w Mołodecznie, gdzie zaprzyjaźnił się z Tomaszem Zanem. W latach 1816-1817 uczęszczał na wydział prawny Uniwersytetu Wileńskiego. Należał do Filaretów. Poznał wówczas Adama Mickiewicza. W 1819 został osobistym sekretarzem ks. Michała Kleofasa Ogińskiego, z którym w 1822 na zawsze opuścił Litwę. Po czteroletnim pobycie w Niemczech, Włoszech, Belgii, Holandii i Anglii osiadł na stałe w Paryżu w 1826. Był jednym z animatorów życia politycznego Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym. Jeszcze przed jego wybuchem zorganizował 12 lutego 1830 wielką manifestację w Paryżu, w rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki z udziałem Marie Josepha de La Fayette i Wiktora Hugo. W czasie rewolucji lipcowej jako kapitan gwardii narodowej został adiutantem gen. La Fayette. Ranny w nogę, zmuszony był wycofać się z działalności politycznej. Był członkiem kierowanego przez Joachima Lelewela Komitetu Narodowego Polskiego. Jako jeden z wtajemniczonych w sprzysiężenie Zemsta Ludu, w 1833 przygotowywał zbrojną wyprawę płk Józefa Zaliwskiego do Królestwa Polskiego. Prześladowany przez ambasadę Rosji w Paryżu, został zmuszony przez ulegające jej presji władze francuskie do wyjazdu ze stolicy Francji i udał się do Wielkiej Brytanii. W 1834 powrócił do Paryża, poświęcając się pracy naukowej. Jak sam napisał w liście do Adama Mickiewicza dążeniem i celem jego życia stało się odświeżyć przeszłość a bronić teraźniejszość polską przed światem. Napisał i wydał drukiem setki swoich prac historycznych, geograficznych i statystycznych, przeważnie w języku francuskim. Sam opracował, sporządził pomiary kartograficzne dziesiątków map historycznych i geograficznych. Zajął się także działalnością edytorską, opracowując i wydając ważne pozycje literatury polskiej. Oprócz tego publikował hasła swojego autorstwa w encyklopediach, słownikach i dziennikach francuskich i brytyjskich. W "Grand dictionnaire universel" opublikował ponad 300 haseł o sławnych Polakach. Inspirował także prasę francuską, niejednokrotnie jego wyjaśnienia stanowiły dla niej jedyne źródło wiedzy o Polsce. Wydał liczne mapy swojego autorstwa: m.in. mapę siedmiu rozbiorów Polski, mapę statystyczną dróg w Polsce, liczne mapy Rosji i krajów położonych nad Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym. Jako wybitny kolekcjoner, zbierał wydawane przez emigrantów książki, broszury, manifesty, druki ulotne. Zachował dla potomności korespondencję działaczy emigracyjnych. Pozostawił po sobie bezprecedensowe dzieło w historii polskiej archiwistyki – kopie dokumentów do historii Polski w latach 1657-1863, liczące 125 tomów. Później zbiory te stały się podwalinami kolekcji Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.

Adam Piliński (1810-1887) wybitny grafik, wynalazca homografii, czynny na emigracji we Francji. Ludwik Gocel - historyk i bibliofil - w 1946 otrzymał od Izabeli Pilińskiej ok. 600 prac – Adama Pilińskiego, które w 1949 ofiarował Bibliotece Kórnickiej.

Przepraszamy, aktualnie brak na półce