Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na politykę prywatności i wykorzystanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem
Logo Antykwariat Atticus
Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne
Warszawa Krakowskie Przedmieście 12, tel. +48 228267323
Switch to English

Produkt aktualnie niedostępny

Rosyjscy myśliciele [egz. z księgozbioru prof. J. Szackiego]

Rosyjscy myśliciele [egz. z księgozbioru prof. J. Szackiego]

Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Filozofia | Socjologia i Antropologia | Historia

Opracowanie

Przekł. Sergiusz Kowalski; posłowie Andrzej Walicki

Wydanie

  • Warszawa 2003
  • Prószyński i S-ka
  • s. 360
  • brosz. lakier., 20 cm.

Seria

Pejzaże myśli. Idee - Ludzie - Stanowiska

Komentarz

'Tom esejów "Rosyjscy myśliciele" Isaiaha Berlina zawiera rozprawy, które powstawały na przestrzeni 30 lat. Stanowią one nie tylko zwarty tematycznie zespół dogłębnych analiz dziewiętnastowiecznej myśli politycznej i filozoficznej twórców rosyjskich, lecz także rozwinięcie poglądów samego Berlina, głównie jego filozofii liberalnej i teorii pluralizmu wartości, a nade wszystko z przenikliwością przedstawioną analogię do współczesności. Napisany w stulecie Wiosny Ludów tekst 'Rosja i rok 1848' stanowi więc swoistą antycypację terroru stalinowskiego. Główny tekst tomu: 'Wspaniałe dziesięciolecie' opublikowany w 1955 roku (próba rekonstrukcji poglądów Hercena i Bielińskiego na heglowską Konieczność Historyczną), stał się w czasach odwilży postalinowskiej niezwykle aktualny dla intelektualistów uwikłanych w rozrachunki z komunizmem. Poświęcony Turgieniewowi esej 'Ojcowie i dzieci' świadomie nawiązuje zaś do rewolucji studenckiej z 1968 roku. W pozostałych esejach traktujących o fenomenie rosyjskiej inteligencji najpełniej dochodzą do głosu własne poglądy Berlina: dylemat filozofia liberalnego, zmuszonego wybierać między sceptyczną obserwacją i zaangażowaniem, wolnością indywidualną i wolnością pozytywną 'do władzy', często prowadząca do zniewolenia.
Polskiemu wydaniu tomu towarzyszy znakomity esej Andrzeja Walickiego 'Isaiah Berlin i dziewiętnastowieczni myśliciele rosyjscy'.
Indeks.

Przepraszamy, aktualnie brak na półce