Książki mapy ryciny plakaty pocztówki fotografie zabytkowe papiery wartościowe druki ulotne

SZANCER Jan Marcin (1902-1973)
[rysunek, lata 60-te] [aztecki bóg]

[rysunek, lata 60-te] [aztecki bóg]


Zobacz katalogi, do których należy ta pozycja:

Dzieła sztuki i antyki | Grafika artystyczna | Propozycje Na Prezent

Wydanie

  • lata 1960-te
  • rysunek na kartonie czerpanym, gwasz, akwarela, złota farba, 60 x 49 cm., ślady po pinezkach w narożnikach

Komentarz

Oryginalny rysunek - być może projekt ilustracji do niezidentyfikowanej publikacji, nie sygnowany. Bajecznie barwna kompozycja w imponującym formacie.

J.M. Szancer, grafik, słynny ilustrator, scenograf. Autor ilustracji do ponad 200 książek, szczególnie z literatury dziecięcej, m. in. Akademii Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, Pan kotek był chory, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena; dla dorosłych ilustrował Bajki i Satyry I. Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, Amicisa, Carlo Collodiego, Cervantesa, Haška, Edith Nesbit, Puszkina, Swifta, Twaina.

Studiował w krakowskiej Akademii u Wł. Jarockiego, J. Mehoffera, T. Axentowicza i K. Frycza (1920-26), następnie pod kierunkiem J. Pankiewicza w paryskim oddziale ASP (1928-29). W latach 30-tych kilkakrotnie wystawiał obrazy i rysunki, m.in. w krakowskim TPSP, w Poznaniu i Belgradzie. Po wojnie zajął się głównie ilustracją książkową, zwłaszcza książek dla dzieci. Od 1951 roku był profesorem ASP w Warszawie.


Jesteś zainteresowany tym przedmiotem?
Kontakt: tel. 228267323, +48501631411, [email protected]